Bez względu na to, czy lubisz spędzać czas aktywnie, relaksować się z książką na plaży, czy zwiedzać muzea – Gdynia Cię nie zawiedzie.
To miasto portowe powstałe w XX w. zachwyca piaszczystymi plażami, nadmorskimi lasami i modernistyczną architekturą. Oto co konkretnie można robić w Gdyni, by mieć poczucie świetnie spędzonego dnia.
Przejdź się na Skwer Kościuszki.
Skwer Kościuszki to plac nazwany na cześć Tadeusza Kościuszki. Jedno z ulubionych miejsc do spacerowania w Gdyni. Można tu zobaczyć kamienice z lat 30. XX w. i budynek dowództwa Marynarki Wojennej RP. Dojdziesz stąd bez trudu do Mola Południowego i głównych muzeów.
Zwiedź ORP Błyskawica.
ORP Błyskawica jest najstarszym zachowanym okrętem tego typu na świecie. Brał udział m.in. w ewakuacji pod Dunkierką (1940 r.). Okręt stał się muzeum, w którym możesz zobaczyć miny morskie, działa przeciwlotnicze, ładunki głębinowe, maszynownię, pomieszczenie radiowe, mesę oficerską, a nawet przekrój torpedy.
Zobacz Dar Pomorza.
Dar Pomorza to pierwszy statek, który opłynął świat pod polskimi barwami. To w pełni wyposażony żaglowiec, który możesz zwiedzić. Po raz pierwszy dotknął wody w 1909 roku w Hamburgu. Później trafił do Wielkiej Brytanii (reparacje wojenne), Francji (jako okręt szkoleniowy), aż wreszcie dotarł do Gdyni.
Spędź dzień w Centrum Nauki Experyment.
Centrum Nauki Experyment to jedno z największych interaktywnych muzeów nauki
w Polsce. Obejmuje 200 stanowisk. Dzieci mogą tu eksperymentować, uczyć się i doświadczać różnych zjawisk. Tworzą wiry, budują śluzy, poznają prawa magnetyzmu i robią wiele innych, pasjonujących rzeczy. Także dorośli mogą tutaj dowiedzieć się czegoś nowego.
Odwiedź Muzeum Emigracji.
Muzeum Emigracji mieści się w budynku Dworca Morskiego w Gdyni, z którego w okresie międzywojennym wyjeżdżały tysiące Polaków. Zawiera wiele informacji na temat zjawiska emigracji, w tym filmy, fotografie, nagrania dźwiękowe oraz rzeczy osobiste.
Muzeum pokazuje, dlaczego ludzie opuszczali Polskę i wyjeżdżali do takich miejsc jak Brazylia, Australia czy Stany Zjednoczone. Stała ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze, ale odbywają się tu również regularne wystawy czasowe i inne ciekawe inicjatywy.
Zajrzyj do Muzeum Motoryzacji.
To prywatne muzeum, w którym znajduje się 200 zabytkowych pojazdów, z czego 50 to samochody osobowe. Muzeum posiada również kolekcję 150 motocykli z pierwszej połowy XX wieku. Szczególnymi pojazdami, których warto poszukać są motorower WFM Osa, Ford Model T, Škoda Tudor i Buick Master Six.
Sprawdź, co ma do zaoferowania Muzeum Miasta Gdyni.
Muzeum Miasta Gdyni szczegółowo pokazuje szybki rozwój miasta w okresie międzywojennym. Obejrzysz tu wiele artefaktów i dokumentów z tego okresu, a także archiwalne fotografie dokumentujące budowę portu i jego zniszczenie podczas II wojny światowej.
Odwiedź Muzeum Marynarki Wojennej.
To Muzeum poświęcone historii polskiej Marynarki Wojennej. Mieści się w tym samym budynku co Muzeum Miasta Gdyni. Najcenniejszym eksponatem w zbiorach muzeum jest Orzeł Westerplatte. Oprócz niego zobaczysz również gromadzone od 1853 roku mundury, broń, wyposażenie, obrazy, fotografie i inne eksponaty głównie z czasów II wojny światowej.
Zajrzyj do Akwarium Gdyńskiego.
Obejrzysz tu ponad 200 różnych gatunków ryb, bezkręgowców, płazów i gadów. Zobaczysz 4 krainy: rafę koralową, toń oceaniczną, tropiki Amazonii i Morze Bałtyckie. Wszystko na ponad 900 m².
Przejedź się kolejką linową.
Z bezpłatnej kolejki linowej można skorzystać na Kamiennej Górze – najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Gdyni. Tor liczy 115 metrów długości i jest obsługiwany przez samych pasażerów. System uruchamia się przyciskami.
Oprócz kolejki na Kamiennej Górze znajduje się taras widokowy. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską, port jachtowy i wszystkie północne dzielnice Gdyni.
Spaceruj po molo w Orłowie.
Molo w Orłowie zostało otwarte podczas I wojny światowej. Miało 430 metrów długości, ale obecnie, przez sztorm, liczy 180 metrów. Bielone drewno, ławki i widok na Klify Orłowskie sprawiają, że to miejsce jest uwielbiane nie tylko przez mieszkańców Gdyni.
Odwiedź Kępę Redłowską.
Możesz tu poczuć, że jesteś z dala od zgiełku i cywilizacji. Wypocząć na bezludnych plażach. Kępa Redłowska to 118-hektarowy rezerwat przyrody położony między Gdynią a Orłowem. Został utworzony w 1938 roku, by chronić nadmorską przyrodę. Klify Orłowskie tworzą naturalny balkon. Rozciąga się on na 650 m długości. Co ciekawe, klify powstały z osadów lodowcowych.
Zobacz Torpedownię Babie Doły.
Torpedownia wprawdzie jest nieczynna i niedostępna, ale dobrze widać ją z plaży. Została zbudowana na początku II wojny światowej do celów badawczych. Molo, które łączyło ją z lądem rozebrano w latach 90. Konstrukcję torpedowni również coraz bardziej narusza morze.
Odpocznij na gdyńskiej plaży.
Główna plaża znajduje się poniżej Kamiennej Góry. Ma około 300 metrów długości. Jest otoczona długą promenadą, aż do rezerwatu Kępa Redłowska. Drobny, biały piasek sprzyja przyjemnemu wypoczynkowi. W pobliżu znajdują się też kawiarnie i restauracje.
Bez względu na to, które z tych miejsc wybierzesz, będziesz miał okazję ciekawie spędzić czas i sprawdzić, co najlepszego ma Ci do zaoferowania Gdynia.