Dziś chcielibyśmy napisać o X Muzie, czyli sztuce filmowej i jej związkach z Pałacem Quadrille oraz Gdynią.
Zacznijmy od tego, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się nasz hotel, mieściła się jeszcze niedawno Gdyńska Szkoła Filmowa – Policealne Niepubliczne Studium Filmowe. To placówka, która powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni – Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia – Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. W szkole kształcą się przyszli reżyserzy filmów fabularnych i dokumentalnych. Warto przy tym podkreślić, że jest to projekt edukacyjny o charakterze niekomercyjnym, a od słuchaczy nie jest pobierane czesne. W związku z rozwojem szkoły przeniosła się ona następnie do nowej siedziby, na Plac Grunwaldzki w Gdyni, a w tym miejscu pojawiło się Quadrille.
Gdynia to również siedziba najważniejszego polskiego festiwalu filmowego, który już od ponad czterdziestu lat przyciąga miłośników kina oraz twórców sztuki filmowej i krytyków, a więc Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Główną nagrodą festiwalu są „Złote Lwy”, a wśród nagrodzonych filmów były takie arcydzieła jak „Potop”, „Barwy ochronne”, „Dług”, „Plac Zbawiciela” czy „W ciemności”. Reżyserzy nagradzani na festiwalu to ikony polskiego kina – Jerzy Hoffman, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze czy Małgorzata Szumowska.
A czy wiecie, że twórcy festiwalu w Gdyni, naśladując pomysły ze Stanów Zjednoczonych, postanowili w 1996 roku nagrodzić również najgorszą krajową produkcję? W USA przyznawane są Złote Maliny, w Polsce zastąpione je Złotym Pawiem. Jego jedynym w historii laureatem stał się film Wiesława Saniewskiego „Deszczowy żołnierz”. W 2012 roku rolę Złotego Pawia przejęły Węże, jednak nie mają już nic wspólnego z gdyńskim festiwalem.
A teraz coś o plenerach. Jednym z pierwszych filmów, które kręcono w Gdyni był „Judeł gra na skrzypcach” – polsko-amerykański film fabularny z 1936 roku, musical w języku jidysz. Opowiada on historię rodziny ubogich muzyków i był jednym z najpopularniejszym filmów w tym zapomnianym już języku. Innym z filmów powstałych w Gdyni była niemiecka wersja „Titanica”, kręcona przez Niemców w 1943 roku. Sceny tonącego statku powstały wówczas w gdyńskim porcie.
W Gdyni kręcono również niektóre sceny dwóch kultowych, polskich seriali – „07 zgłoś się” (na molo w Gdyni-Orłowo i na Klifie Orłowskim) i „Stawki większej niż życie” (przykładowo dworzec kolejowy w odcinku „Cafe Rose” czy Bulwar Nadmorski w odcinku „Hasło”). Trójmiasto jako filmową scenę upodobali sobie nie tylko polscy filmowcy – w zeszłym roku za tło niektórych ujęć posłużył hinduskim producentom Gdańsk i Sopot. Stadion, lotnisko, Dom Zdrojowy i Wyspa Spichrzów „zagrały” w bollywoodzkim filmie „Mersal”.
Sam Hotel Quadrille i restauracja Biały Królik chętnie angażują się w projekty związane z kinem, a najchętniej z kinem kulinarnym 🙂 Wszystko zaczęło się 1 lipca 2017 roku, kiedy to szef Marcin Popielarz został zaproszony do Supraśla na Podlasie Slow Fest, gdzie wspólnie Michałem Arciszewskim z tamtejszej restauracji Prowincja oraz z Justyną Słupską Kartaczowską z restauracji Jadka z Wrocławia tworzył kolację inspirowaną „Uczta Babette” – arcydziełem duńskiego reżysera Gabriela Axela. 4 listopada 2017 roku przyszła kolej na Gdyńskie Kino Kulinarne we współpracy z Films for Food. Tym razem w charakterze inspiracji posłużył kontrowersyjny film „Głód mięsa” Marjin Frank, a po jego pokazie goście mogli wybrać między menu wegańskim a mięsnym.
Już 17 lipca 2018 roku Marcin Popielarz po raz kolejny podejmie się gotowania na zadany temat w ramach Festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Organizatorzy zaprosili go do przygotowania kolacji inspirowanej filmem „W poszukiwaniu izraelskiej kuchni” w reżyserii Rogera Shermana. Swoje menu Marcin nazwał „Na sposób aszkenazyjski”, dedykując je kulturze Żydów Aszkenazyjskich, którzy mieszkali w Europie Środkowej. Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na: http://www.transatlantyk.org/pl
Tymczasem zapraszamy także na kolejną edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku. Warto wiedzieć, iż od Teatru Muzycznego oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego, gdzie odbywają się projekcje, dzieli nas tylko 10 minut drogi. Zachęcamy do rezerwacji pobytu!